Ana Sayfa » Bakım » Omega 3 Cilde Faydaları ❤️ & ❤️ Omega 3 Yağ Asitleri

Omega 3 Cilde Faydaları ❤️ & ❤️ Omega 3 Yağ Asitleri

Omega 3 cilde faydaları hakkında yeteri kadar bilginiz var mı? Omega 3 hangi besinlerde bulunur? Omega 3 yağ asitleri bizleri nelere karşı korur? Omega 3 den maksimum fayda sağlamak için nasıl kullanmalıyız? İşte omega 3 yağ asitleri hakkında en fazla merak edilenler.

Omega 3 Cilde Faydaları ❤️ & ❤️ Omega 3 Yağ Asitleri Bakım Haberler Sağlık

Omega 3 Cilde Faydaları ve Yağ Asitleri Nelerdir?

Omega 3 oldukça merak edilen bir asittir. Peki neden bu kadar merak edilip, aynı zamanda tercih ediliyor hiç düşündünüz mü? Çünkü omega 3 yağ asitleri, vücutta bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi bu kadar tercih edilmesinin başında geliyor. Çünkü herkesin bildiği üzere her şey bağışıklık üzerine kurulmuş. Eğer bağışıklık sisteminiz zayıf ise en ufak bir hastalık sizi kötü etkileyecektir. Tek faydası elbette bağışıklık sistemi güçlendirmek değil. Gelin hep beraber omega 3 yağ asitlerinin faydalarını tek tek inceleyelim.

  • Yağların kolay yakılması
  • Büyümeyi gelişmeyi destekleme
  • Beyin gelişimine katkıda bulunma
  • Kan şekerini destekleme
  • İyileşmeyi hızlandırma
  • Göz sağlığına iyi gelme
  • Cilde oldukça fayda sağlama

Şimdi gelin hep birlikte omega 3 ün cilde olan faydalarını detaylı bir biçimde inceleyelim.

Omega 3 Yağ Asitleri Hangi Besinlerde Bulunur?

Omega 3 yağ asitlerinin faydalarını böyle uzun uzun sayınca akla ilk gelen bu asitlerin hangi besinlerde bulunduğu oluyor. Besinleri sayarken göreceksiniz ki aslında bu besinler çok da ulaşılamaz değil. Yani bu kolay ulaşılan besinleri düzenli ve etkili biçimde kullanırsanız, bütün yararlarını tek tek fark edeceksiniz.

Omega 3 sadece balıklarda bulunmuyor!

Genel olarak zihinlerde bulunan omega 3 ün sadece balıklarda olduğu bilgisidir. Elbette omega 3 balık çeşitlerinde çok fazla bulunuyor ancak balık harici bir sürü besinde daha bulunuyor. Gelin ilk olarak omega 3 ün hangi balıklarda bulunduğa bakalım.

İşte Omega 3 Bulunan Balıklar

Omega 3 birçok balık çeşidinde bulunuyor. Bu çeşitlilik çok etkili. Çünkü eğer bir balığı sevmiyorsanız omega 3 almak için o balığı yemenize gerek kalmıyor. Başka birçok balığa şans verebiliyorsunuz. Omega 3 bulunan balık çeşitlerini sayarsak; somon, ton balığı, morina, sardalye, ringa, uskumru.

Balık Yağı Omega 3 Bakımından Zengin mi?

Omega 3 ün balıklarda çok fazla bulunduğundan bahsettik. Balık bulamıyorsanız ya da yemeği sevmiyorsanız balık yağının faydalarından da yararlanabilirsiniz. Balık yağı, içinde bol miktarda omega 3 yağ asidi bulunan balık dokusundan elde edilen hayvansal bir yağdır. Özellikle balık sevmeyen çocuklarınız varsa balık yağı çok kurtarıcı olabilir. Balık yağı bulmak da artık günümüz koşullarında çok kolay. Herhangi bir eczaneden balık yağı temin edebilirsiniz. Ancak balık yağı tercih ederken balık yağının çocuğunuzun yaşına göre olmasına dikkat etmeniz gerekir. Çünkü balık yağının çeşitleri yaş gruplarına göre değişir. Balık yağının en üst düzeyde fayda sağlamasını istiyorsanız düzenli olarak kullanmanız gerekir.

Balık Tüketmeyi Sevmeyenlere Müjde!

Omega 3 ün faydalarından yukarıda detaylı bir biçimde bahsettik. Özellikle bağışıklık sistemi üzerinde çok güçlü etkileri bulunuyor. Siz de bu etkileri görmek istemekte çok haklısınız. Ancak balık sevmiyor ve tüketmiyor olabilirsiniz. Ya da yukarıda saydığımız balıkların mevsimi olmayabilir. Siz de bu durumu yaşıyorsanız size bir müjdemiz var! Omega 3 almak için sadece balık, balık yağı tüketmenize gerek yok. Az sonra sayacağımız besinleri yediğinizde de yeteri kadar omega 3 alacak ve faydalarını göreceksiniz.

İşte omega 3 bakımından zengin olan besinler; lahana, keten tohumu, semizotu, ceviz, chia tohumu, ıspanak.

Omega 3 Yağ Asitleri Türleri Nelerdir?

Omega 3 yağ asitlerinin faydalarından hangi besinlerde, balıklarda bulunduğundan bahsettik. Şimdi de omega 3 yağ asidi çeşitlerinden bahsedeceğiz. Omega 3 yağ asitleri besinlerle alınması gereken çoklu doymamış yağ asitleridir. Omega 3 ün başlıca türleri; eikosapentaenoik asit ve docosaheksaenoik asit. Yani dha ve epa.

Omega 3 Cilde Faydaları Nelerdir?

Omega 3 ün yukarıda saydığımız üzere birçok faydası bulunuyor. Bu faydaları elde etmek için balık yağını tercih edebileceğiniz gibi deniz ürünleri ya da keten tohumu gibi birçok besinden bahsettik. Gelin hep birlikte omega 3 ün cilde olan faydalarını detaylı bir biçimde ele alalım.

Omega 3 Sivilceler Konusunda Oldukça Başarılı

Sivilceler erkek kadın fark etmeksizin herkes açısından sorun teşkil eden bir konu. Gerek kötü görünümü olsun gerek ise acılı iltihaplanmaları olsun oldukça sorun yaratır. Bu sebeple de herkes çareyi çok bilinen kozmetik ürünlerinde arar öncelikle. Kimisine iyi gelir kimisine ise fayda etmez. İşte eğer siz de sivilce konusundan muzdarib iseniz omega 3 takviyesi size çok iyi gelecektir. Nasıl mı?

Yazının yukarı kısımlarında omega 3 ün bağışıklığa etkileri konusunda oldukça detayla şeylerden bahsettik. Bağışıklığı bu kadar desteklerken iltihaplanmayı da azaltan bir etkisi var omega 3 takviyesi nin. Bu nedenle de sivilceler de iltihaplanmaya sebep olduğu için omega 3 kullanımı sivilcelere etki edecektir. Ancak bu sebeple kullanacaksanız dikkat etmeniz gerekenler arasında düzenli kullanım bulunuyor. Hangi tohumu hangi deniz ürünleri ni hangi yağı kullanırsanız kullanın ilk olarak düzenli kullanmanız gerekiyor. Düzenli kullanım cilt açısından çok önemli.

Cildin Yağ Dengesini Ayarlayan Mucize Omega 3

Cilt konusunda aşırı yağlanma problemi yaşayanlardan mısınız? Özellikle yaz aylarında yaşanan aşırı sıcak ile cilt yağlanma problemleri de artıyor. Kışın bu görüntü daha az rahatsız etse de özellikle yaz aylarında güneşe karşı yürümeler sebebiyle aşırı bir yağlanma ortaya çıkıyor. Bu yağlanmanın önüne geçmek is oldukça kolay.

Omega 3 kullanımı ile cildin yüksek yağ oranı azalmış, dengelenmiş oluyor. Sadece cilt yağlanması olarak değil saç dipleri yağlanmasının da önüne geçer. Böylece sağlıklı, daha temiz görünen saçlara sahip olabilirsiniz.

Cilde Bariyer Görevi Görerek Zararlı Işınlardan Cildi Korur

Cilt hastalığı özellikle son dönemlerde çok fazla karımıza çıkıyor. Gerek kullanılan ürünler gerekse aşırı güneşlenme sonucu cilt, sağlıklı görünümünden uzaklaşıp hastalığı davet eder pozisyona gelebilir. Özellikle yaz aylarında güneş ışınlarına direkt olarak yüksek saatler maruz kalmak, cildin yıpranması açısından çok önemli bir hale gelir. Bir de eğer cilde ilgili güneş koruyucularını sürmez iseniz sağlığı bozulmuş bir cilt ile karşılaşabilirsiniz.

Eğer sağlığı bozulmuş cildinizi tekrar sağlıklı bir görünüme kavuşturmak istiyorsanız omega 3 yardımınıza koşacaktır. Omega 3 faydaları hakkında konuşurken cildi korumak da demiştik. Kullandığınız sürece cildi zararlı ışınlardan koruyacaktır.

Omega 3 Cilde Faydaları ve Fazla Bilinmeyen Yararları

Omega 3 ün yararlarından bahsedip cilde olan yararlarını detaylı bir biçimde anlattık. Bu faydaların arasında çok fazla bilinmeyen bu nedenle de az bilinen faydalar bulunuyor. Şimdi gelin hep birlikte bu faydalarını etraflıca ele alalım.

Gözlerin retinası için oldukça önemli;

Omega 3 deyip geçmeyin lütfen. Göz sağlığına faydaları anlatmakla bitmez ama en çok retina sağlığına çok iyi geliyor. Eğer retina ile ilgili sağlık sorunları yaşıyorsanız bu takviye size çok iyi gelecektir.

Her türlü hastalığa karşı koruyucudurlar;

Sağlık açısından en önemli şey hiç şüphesiz hastalık riskini aza indirecek şeyler. İşte tam bu noktada kullanmanız gereken ürünleri düşünürken aklınıza ilk olarak omega 3 gelmeli. Çünkü omega 3 tüketimi ( örneğin keton tohumu tüketimi) bağışıklığının yüksek olmasını sağlar. Bu nedenle omega 3 tüketimi konusunda aşırı hassas olmalısınız. Omega 3 tüketimi ne kadar dengeli ve yeterli olursa o kadar hastalık riskini ortadan kaldırırsınız.

Düzenli omega 3 tüketimi depresyon riskini ortadan kaldırıyor;

Bu alanda oldukça kapsamlı yapılan araştırmalar sonucunda çok değişik bulgular saptanmıştır. Omega 3 cilde faydaları hakkında yapılan bu araştırmalara göre düzenli omega 3 tüketen insanların depresyona yakalanma olasılığı oldukça düşük. Bu düşük ihtimal omega 3 kullanımına göre azalıp ya da artıyor. Eğer depresif bulgularınız var ise omega 3 kullanımı bu riskini ortadan kaldırıyor.

Yine yapılan başka araştırmalara göre depresif belirtileri bulunan insanların düşük omega 3 tükettiği görülmüş. Yapılan sonuçlara göre omega 3 bu belirtileri azaltmakta oldukça etkili gelir.

Omega 3 beyin gelişimi konusunda oldukça etkili;

Anne karnından itibaren omega 3 kullanımına ihtiyaç duyuluyor. Bunun en elzem sebeplerinden biri de beyin gelişimi. Yapılan araştırmalar gösterdi ki omega 3 kullanan kişilerin beyin yapıları daha hızlı gelişiyor. Özellikle eklem rahatsızlıklarında, beyin ile ilgili sorunlarda koruyucu ve önleyici olduğu ortada.

Omega 3 kalp hastalığı konusunda önleyici bir etkide;

Son olarak omega 3 ün son faydası da diğerlerine ek olarak kalp rahatsızlıklarında önleyici bir etkisinin olması. İçindeki epa ve dha ( özellikle keten tohumu tüketiminde) sayesinde kalp sağlığı faydaları konusunda oldukça başarılı. Düzenli olarak kullanılan epa ve dha ( dha ya da epa) kalp sağlığı açısından oldukça başarılı. Bu sebeple düzenli omega 3 kullanmanızı tavsiye ederiz.

] }

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir