Ana Sayfa » Sağlık » Adetten Sonra Adet Olacakmış Gibi Ağrı Yaşamanın Sebepleri

Adetten Sonra Adet Olacakmış Gibi Ağrı Yaşamanın Sebepleri

Adetten sonra adet olacakmış gibi ağrı yaşama hemen her kadının başına gelen bir durumdur. Eğer sizler de adet sonrası böyle bir kasık ağrısı çekiyorsanız sizler için hazırladığımız yazı sizlere bu konuda yardımcı olabilir. Sizler de hazırsanız adet sonrası ağrı neden olur sorusuna bulduğumuz cevapları tek tek inceleyelim.

Adetten Sonra Adet Olacakmış Gibi Ağrı Yaşamanın Sebepleri Sağlık

Adet Döneminde Şiddetli Bir Kasık Ağrısı Mı Yaşıyorsunuz?

Adet dönemi çoğu kadın için zor ve sancılı geçen bir dönemdir. Çoğu diyoruz çünkü kadınların diğer kısmı hafif bir ağrı ile bu dönemi atlatabilir. Ancak büyük bir çoğunluğu ağrılı, sancılı hatta mide bulantısı ile geçirir bu dönemi. Peki siz hangi gruptansınız? Adet döneminiz hafif mi geçiyor yoksa sancılı mı? Eğer şiddetli bit adet süreci geçiriyorsanız size harika bir haberimiz var. Şiddetli regl ağrısından kurtulmak, ağrıyı azaltmak için en iyi yöntemleri sizin için derledik. Bu yöntemleri merak ediyorsanız lütfen yazımızı okumaya devam ediniz.

Neden Şiddetli Regl Ağrısı Yaşıyorum? Adetten Sonra Adet Olacakmış Gibi Ağrı

Kadınların hemen hepsi çok şiddetli bir kasık ağrısı yaşar regl döneminde. Bu ağrılı dönemi geçirmek için de elinden geleni yaparlar. Hatta kimisinin adet sırasında o kadar çok ağrısı olur ki diğer ay gelsin hiç istemez. Peki hiç düşündünüz mü neden adetten sonra adet olacakmış gibi ağrı ve bu kadar şiddetli adet sancısı çekiyorsunuz. Biz sizler için özellikle bu dönemi çok sancılı yaşayan kadınlar için neden bu kadar ağrı oluyor sorusunun cevaplarını derledik.

Çok sancılı adet dönemi geçirmenizin sebebi üşütmek olabilir!

Neyin bu kadar ağrıya sebep olduğu sorusuna yanıt araştırırken karşımıza ilk olarak soğuk geldi. Evet yanlış duymadınız. Sizin aslında üstünde çok da düşünmediğiniz önemsemediğiniz bir durum üşütmek. Ancak eğer ayak ve karın bölgenizi o ay çok fazla üşüttüyseniz çok yoğun bir adet dönemi yaşamanız kaçınılmaz olur. Özellikle gün içinde çıplak ayak ile çok fazla soğuk zemine bastıysanız yoğun bir kasık ağrısı ile adet dönemini geçirmeniz çok olasıdır. Eğer siz de yoğun bir ağrı yaşıyorsanız kendinizi soğuktan korumanız size yardımcı olabilir.

Uzun süre adet gecikmesi ağrıya sebep olabilir!

Adetten sonra adet olacakmış gibi ağrı çeken kadar adet dönemi çok da düzenli olmayan da pek çok kadın bulunuyor. Adet dönemini düzensiz olan kadınların yaklaşık yarısı çok şiddetli bir kasık ağrısı yaşıyor. Eğer sizin de adet döneminiz çok fazla gecikiyor ve düzensiz ise kadın hastalıkları uzmanına başvurmanızı öneririz. Hormonlarınız da ya da herhangi bir şeyinizde anormallik olabilir. Bunun en net ve en doğru yanıtını kadın hastalıkları uzmanından bulabilirsiniz.

Adet Döneminde Çok Yoğun Şekilde Kasık Ağrısı Yaşıyorum Nasıl Hafifler?

Kadınlarda en sık yaşanan şey de yoğun şekilde kasık ve karın ağrısı. Adet sebebiyle de bu ağrı arttıkça artar. Özellikle adetin başladığından itibaren 1 ila 2 gün arası çok yoğun bir kasık karın ağrısı olur. Adet döneminde bu kasın ve karın ağrısı oldukça normaldir aslında. Çünkü yumurtlama döneminin ardından bir gebelik gerçekleşmediği için yumurta dışarı atılır. Bu atılma sırasında rahim sürekli kasıldığı için de bir ağrıya sebep olur. Gayet normal bir durum olan kasık ve karın ağrısı bazen dayanılmaz hale gelebilir. Özellikle de bir önceki ay çok üşüttüyseniz. Söz konusu ağrı ile başa çıkmakta siz de zorlanıyorsunuz aşağıda vereceğimiz reçeteler ile ağrıyı hafifletebilir hatta kesebilirsiniz.

Karnınızın üstüne sıcak su torbası koyun!

Adetten sonra adet olacakmış gibi ağrı dışında adet döneminde zaten kasık ve karın ağrısı çok normal bir durumdur. Yumurtlama döneminin artından gebeliğe uygun koşullar oluşmadığı takdirde yumurta dışarı atılır. Bu dışarı atım sırasında da rahim kasılmalar gerçekleştirir. İşte bu kasılmalar da vücutta kasık ve karın ağrısı olarak hissedilir. Bu ağrı bir noktaya kadar çekilebilir haldeyken bazı durumlarda ise gerçekten de dayanılmaz bir hal alıyor. İşte bu noktada kadınlar bir şekilde bu ağrıyı dindirmenin yolunu arıyorlar. Rahim kasılmalarının sebebiyet verdiği bu kasık ve karın ağrısını dindirmek için kadınlar genellikle ilk olarak sıcak su torbasını kullanılıyor. Gerçekten de adetten dolayı ortaya çıkan ağrıyı hafifletmeye çok yardımcı oluyor bu torbalar.

Sıcak su torbalarını 3 4 ayda bir değiştirmeyi ihmal etmeyin!

Bu torbaları kullanırken kadınların yaptığı belli başlı hatalar oluyor bu regl döneminde. Ancak meraklanmayın. Biz bu hataları sizler de yapmayın diye tek tek bahsedeceğiz. Böylece sağlık açısından uygun koşulları oluşturmuş olacaksınız. Yapılan en büyük hata aynı sıcak su torbasını çok uzun süre kullanmak oluyor. Uzun süre aynı torbayı kullanmak aniden patlamalara sebep olacağı için sağlık açısından bir tehlike oluşturur. Bu nedenle ortaya kötü bir durum çıkmasını önlemek amacı ile bu torbaları değiştirmeyi ihmal etmemelisiniz.

Sıcak içecek tüketmek kasık ağrısı ve karın ağrısına çok iyi geliyor!

Ağrıya sebep oluşturan durumdan yukarda detaylıca bahsettik. Sıcak kasık ağrısı ve karın ağrısı için bire bir. Bu nedenle de vereceğimiz örneklerde hep sıcak işin içinde olacak. Dayanılmaz bir ağrınız var ise vereceğimiz söz konusu önerilerin birkaç tanesini kombinasyon şeklinde uygulayabilirsiniz. Böylece adet dönemine bağlı olarak gelişen adet sancısı geçme süresi de o oranda azalacaktır. Bu kombinasyonlar için kullanacağınız başka bir tedavi yolu ise şüphesiz sıcak içecek tüketmek. Herhangi bir sıcak içecek bu ağrıyı genellikle hafifletmede yardımcı olacaktır.

Özellikle papatya çayı ortaya çıkan dismenore ağrısını geçirmede oldukça işinize yarayacaktır. Papatya çayının zaten rahatlatıcı ve sakinleştirici bir etkisi olduğunu bilmeyen yoktur. Özellikle içine biraz da bal kattığınızda hızlı bir şekilde işe yaradığını göreceksiniz.

Alt karın bölgenize hafif hafif masaj yapmayı deneyin!

Dismenore özellikle karın ve kasık bölgesinde ağrıya sebebiyet verir. Bu nedenle de alt karın dediğimiz kasık ve karın bölümüne doğru parmak uçlarınızla hafif masajlar yapabilirsiniz. Yapmış olduğunuz masaj kasık ağrısı ve karın ağrısı konusunda size yardımcı olabilir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi verdiğimiz önerileri başka bir öneri ile bileştirip uygulayabilirsiniz. Örneğin karın bölgenize sıcak su torbası tuttuktan sonra hafif masaj yapabilirsiniz. Eğer önerileri bu şekilde farklı kombinasyonlar ile uygularsanız dismenore ağrısını daha hızlı geçirebilirsiniz.

Adetten Sonra Adet Olacakmış Gibi Ağrı  ve Normal Bir Adet Döneminde Kanama Nasıl Olur?

Adet dönemindeki kanama miktarı sıklığı da merak edilen bir başka konudur. Ve bu kadar çok ağrının sebebi kanama miktarının çok olması da olabilir. Bu nedenle gelin ilk olarak hep birlikte adet döneminde kadınların yaşadığı ağrının sebebi olan kanamanın neden olduğuna beraberce bakalım.

Döllenmeyen Yumurta Kan Yolu İle Dışarı Atılıyor

Adetten sonra adet olacakmış gibi ağrı olabileceği gibi her kadın birey ergenlik dönemine girdikten itibaren bu dismenore sancısını yaşar. Her ay eğer gebelik oluşmadı ise döllenmeyen yumurta dışarı atılır. Bu atılma sırasında da kan atımı olur. Yani kısacası döllenmeyen yumurta kan ile dışarı atılır. Ancak adet dönemi direkt olarak kan atılması ile başlayan bir süreç değildir. İlk olarak genellikle kasık ağrısı karın ağrısı gibi belirtiler başlar. Bu belirtiler hafif bir üşütme ağrısından biraz farklıdır. Ağrı diğer durumlardan farklı olarak sızlama şeklinde görülür. Ağrının ortaya çıkmasından yaklaşık 1 saat sonra kanama başlaması gerekiyor.

Ağrının Başlamasından Sonra Günlerce Kanama Olmuyorsa Mutlaka Doktora Gitmelisiniz

Normal seyir içinde kadınların ağrı başladıktan 1 saat içinde kanama görmeleri beklenir. Dismenore için tüm belirtiler var ancak adet olmuyorsanız işte bu adetten sonra ağrıya sebep olabilir. Yani bazen normal durum haricinde diğer durum seçeneklerinden biri de yaşanabilir. Burada siz kadınlara en büyük önerimiz, özellikle eğer böyle bir durum yaşıyorsanız hemen doktora gitmelisiniz. Yumurtalık sorunları yaşıyor olabilirsiniz. Belki bir kist probleminiz vardır. Yani eğer dismenore sürecini herkesten farklı yaşıyorsanız ve adetten sonra 2 3 gün de bu ağrıyı yaşıyorsanız kesinlikle bir doktora görünmelisiniz. Yumurtalık sağlığı kesinlikle bekletilmez. Altta yatan herhangi bir neden olabilir.

Adet Sancısı Dayanılmaz Kasık Ağrısı Yaratıyorsa Ağrı Kesici İçmenizde Fayda Olacaktır

Bazen gerçekten de adet sancısı dayanılması mümkün olmayan başka bir kasık ağrısı ile geliyor olabilir. Gelin hep beraber düşünelim. Sabah uyandınız regl olduğunuzu gördünüz ve dayanılmaz bir kasık ağrısı çekiyorsunuz. Yukarıda ağrıyı hafifletmenin bazı yollarından bahsetmiştik. Buna bağlı olarak bu yolların hemen anında işe yapamadığını da söylemiştik. Sizin de o gün acil evden çıkmanız gerekiyor. Ancak bu ağrı ile adım atacak haliniz bile yok. Bu durumda ağrının sebep olduğu dayanılmaz acıyı, bir adet ağrı kesici ile geçirmek mümkün olacaktır.

Ağrı Kesiciler Ve Doğum Kontrol Hapları Doktor Tavsiyesi İle Kullanılmalı

Dayanılmaz bir acı çekerken bir adet ağrı kesici kullanmanız gerektiğinden bahsettik. Adetten sonra adet olacakmış gibi ağrı için gerek ağrı kesiciler gerekse doğum kontrol hapları kesinlikle doktor gözetiminde kullanılmalıdır. Bazı kadınlarda görülen en büyük hatalardan biri de kafasına göre eczaneden bu haplardan almaktır. Kimi insan gebelik oluşmasın diye doğum kontrol hapı alırken biraz da çekingen davranabilir. Eczaneden direkt olarak gidip almak ister. Ancak doktora gitseniz bile tüm verileriniz 6698 sayılı kişisel verilerin korunması kanunu kapmasında korunduğu için aldığınız her hizmet gizli kalacaktır. Ayrıca bir kadın olarak gebelik süreci yaşamak istemeyebilirsiniz ve doğum kontrol hapı alabilirsiniz. Doğum kontrol hapı almanız gayet gayet normal bir durumdur.

Adetten Sonra Adet Olacakmış Gibi Ağrı ve Adet Ağrısı Sonrası Dinmek Bilmeyen Rahim Ağrınız Var İse Aman Dikkat!

Kadınların yaklaşık %10 u dismenore diye adlandırılan adet döneminden sonra şiddetli bir rahim ağrısı hissediyor. Genellikle bu durumun nedeni pek araştırılmadan evde geçmesi bekleniyor. Eğer sizin de böyle bir rahim ağrısı probleminiz var ise herhangi bir zaman kaybetmeden doktora gitmenizi öneririz. Neden mi? sorusuna cevap arıyorsanız lütfen yazımızı okumaya devam edin.

Adetten sonra geçmeyen yumurtalık, rahim ağrısı ciddi bir durum olabilir

yumurtlama dönemi geçti gebelik oluşmadı ve adet döneminiz geldi. Bu döneme bağlı olarak da ciddi bir kasık ağrısı yaşadınız. Adet döneminiz bitti ancak ağrı hala dinmedi. Size ne kadar da tanıdık geliyor değil mi? Siz tarafından tanıdık olması çok normal çünkü bunu yaşayan bir çok kadın bulunuyor. Eğer siz de bu ağrıya tanıdık iseniz, uyaracağımız noktalara çok dikkat etmenizi öneririz. Çünkü adetten sonra gün lerce ağrı yaşamanızın altında nedeni çok farklı bir durum olabilir.

Adetten sonra yaşanan ağrı bir yumurtalık kisti habercisi olabilir

Adetten sonra kadınlarda çok yaygın olan şey hala bir ağrı hissetmedir. Ancak üzgünüz ki çoğu zaman bu ağrılar ciddiye alınmadan ağrının kendi kendine geçmesi beklenir. Bu bekleme durumu ağrının nedenini bulamadan bir sonraki ayın gelmesi beklenir. Yapılan bu hata bir sonraki ay yine aynı ağrıyı yaşamanıza sebep olacaktır. Çünkü ağrının nedenine inilmez olur. Oysa kadınlarda ciddiye alınmayan bu durum yumurtalık kisti habercisi olabilir. Bu nedenle eğer böyle bir durum yaşıyorsanız bir uzmandan yardım almanızı öneririz.

Yumurtalık kistiniz var ise paniğe kapılmanıza gerek yok

Dismenore tarafından ortaya çıkan adet ağrısı ilk zamanlarda dayanılabilirken daha sonraki dönemlerde daha dayanılmaz bir hale gelebilir. Öyle ki kadınlarda oluşan bu ağrı, ağrı kesici ile bile geçmeyecek duruma gelebilir. Bu durum size tanıdık geliyorsa nasıl bir ağrı hissi olduğunu biliyorsunuzdur. Adet olduğu gün değil dışarı çıkmak ayağa kalkacak hal bile bulmayabilir bunu yaşayan kadın. Kasık öyle bir ağrı ile kaplıdır ki yukarıda saydığımız önerileri uygulayacak dermanınız dahi olmayabilir. Hatta bunun üstüne bir rahim ağrısı da etkilenebilir. Bu kadar şiddetli ağrı bacaklara kadar da vurur. Bu tip durum yaşayıp acillik olan pek çok kadın var. Ancak genellikle kasık ve rahim üstünü kaplayan ağrı geçtikten sonra bu ağrının altta yatan nedeni irdelenmez. Yapılan en büyük yanlış zaten burada başlıyor.

Üreme organı gibi hassas bir organ olan rahim kesinlikle ve kesinlikle ihmal edilmemelidir. Ağrı orada bir şeylerin yolunda gitmediğinin habercisidir. Çünkü herkesin de bildiği üzere bir yerin ağrıması doğal olan bir durum değildir. Bu nedenle dayanılmaz rahim ve kasık ağrınız var ise mutlaka bir hekime başvurmalısınız.

Konu böyle hassas organlar olunca insan gitmeye biraz da çekiniyor açıkçası ya bir şey varsa diye. Ancak bu tip durumlarda en fazla ortaya çıkan durum kist oluyor. Ancak adına kist denildiği için insan doğası gereği biraz panikliyor. Paniklemenizde kendinize göre çok haklı olabilirsiniz ancak ufak ilaçlar ile bu kistlerden kurtulmak mümkün. Hatta öyle ki zaten hemen her kadın ağrı ile beraber bir kist patlatıyor da olabilir. Kimi zaman kist oluşumu düzenli adet görmeye işaret olarak değerlendirildiği için çok doğal karşılanır.

Adetten Sonra Halsizlik Hissi

Kadınlarda yumurtlama döneminin ardından yaşanan adet döneminin ağrı ile geçtiğini söyledik. Bu ağrı çeşitlere 2 tane olmak üzere ayrılıyor. İlki basit ağrı diğeri ise daha ciddi bir ağrı. 2 tane olmak üzere ayrılan bu ağrıların ilki normal adet dönemine özgü, dönemin olmazsa olması olan bir ağrı. Bu birinci tip ağrı adetin başladığı ilk gün çok yüksek düzeyde olur. Daha sonra ise gerek ağrı kesiciler ile gerekse yukarıda verdiğimiz önerileri uygulamanız ile azalma olarak biter. Ancak eğer diğer gruptaki ağrıyı yaşıyorsanız genellikle bu ağrı hemen geçmez. Geçmediği gibi bir de halsizlik hissi sizi bulabilir. Peki bu his neden oluyor? Bu hissi geçirmenin bir yolu var mı?

Neden kendimi bu kadar halsiz hissediyorum?

Adetten sonra adet dönemi bitmiş olsa da adet tarafından yaşanan o halsizlik hissi biraz daha devam eder. Aslında bu hissi yaşadığınızda hemen paniğe kapılmak doğru değildir. Çünkü adet döneminde gerek kasık ağrısı ile gerek kanama ile kadınlarda halsizlik hissi oluyor. Bu his kan kaybı arttıkça sonlara doğru artıyor. Eğer altta yatan başka bir şey yok ise adet döneminden sonra herhangi bir tedavi uygulanmaksızın kendiliğinden kalkar. Fakat durum bitmez ve daha sık olmaya başlarsa iste o zaman biz uzman desteğine başvurmanız yararlı olacaktır.

Halsizlik hissini nasıl azaltabilirim?

Yaşanan halsizlik hissi kadınlarda sık sık yaşanan bir durum aslında bakıldığında. Çünkü adet dönemi ile beraber gerek kasık ağrısı olsun gerek karın ağrısı olsun vücut hırpalanıyor. Bu ağrıların yanı sıra bir de kan ve su kaybediyor vücut. Tüm bunlarda halsizlik olarak geri dönüyor. Sonraki halsizlik olan bu his de bu durumlardan kaynaklanıyor. ortada olan bu hissi ev ortamında doğal olarak tedavi etmek çok mümkün. Sizleri daha fazla meraklandırmadan gelin bu tedavi yöntemleri olan sihirli şeylere geçelim.

İlk evde tedavi yöntemimiz bol bol su içmek. Biliyorsunuz ki çoğunluğu su olan bir vücudumuz var. Adet döneminde kan ile beraber bu sıvı miktarında da bir azalış meydana geliyor. Olan bu azalma sonucu yumurtlama döneminin gelmesiyle de beraber kendini halsiz hissetme çok sık yaşanan bir durum haline geliyor. Vücut fazla su kaybettiği için bu hissi yaşatıyorsa demek ki bizim de vücuda su vermemiz gerekiyor. Bu dönemden sonra bol bol su içmek sizi bu histen uzaklaştıracaktır.

Bir diğer evde tedavi yolumuz ise kan yapıcı şeyler tüketmektir. Vücut bu dönemde bilindiği gibi kan yoluyla yumurtayı atıyor. Bu atım sırasında da kan kaybediyorsunuz bir miktar. İşte halsizliğinizin sebebi bu olabilir. Özellikle hali hazırda kansızlık problemi olan biriyseniz bu dönemden sonra kendinizi daha fazla halsiz hissetmeniz çok normal bir kadın olarak. Bu halsizlik hissini azaltmak için kan yapıcı şeyler takviye almanız gerekiyor. Örnek olarak üzüm verebiliriz. Üzüm tüketimi kan yapımını olumlu yönde artıran bir besindir. Eğer üzüm sevmiyorsanız nar ya da vişne suyu da tüketebilirsiniz. Böylece bu histen daha hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Adet sonrası sık idrara çıkma neden olur?

Adetten sonra adet olacakmış gibi ağrı yaşarken adet sonrası sık yaşanan bir başka durum da sık idrar isteğidir. Bu durumun nedeni hiç şüphesiz adet sonrası dönemdir. Eğer siz de bu durumu yaşıyorsanız ilk etapta pek fazla panik yapmanıza gerek yoktur. Çünkü idrar durumu genellikle kısa bir zaman sonra düzelir. Ancak bazı durumlarda bu idrar durumları azalmak yerine artar. Peki bu zamanda ne yapmanız gerektiğinizi biliyor musunuz? Bilmiyorsanız endişelenmeyin bu yazımızı okuduktan sonra yeterince bilgi sahibi olmuş olacaksınız.

İlk etapta adet sonrası sık idrar ihtiyacı hissetme durumu nedeni genellikle adet sonlandığı içindir. Ancak bazen bambaşka nedenle de bu idrar hissini yaşıyor olabilirsiniz. Bu nedenle eğer bu durum çok fazla devam ederse kadın doğum uzmanına gidip bunun bambaşka bir nedeni varsa ise bunu öğrenebilirsiniz. Bazen kendiliğinden geçer bu durum bazen ise bir ilaç yardımı ile son bulur. Gidişata göre hareket etmenizi öneririz bu noktada.

Sona Yaklaşırken….

Bu yazımızda sizlerle adet hakkında ayrıntılı bir biçimde konuştuk. Adet düzensizliği, adet sancısı hakkında etraflıca bilgi vermeye çalıştık. Bu ağrılar kimi zaman kendiliğinden geçerken bazen ise bir şeyler uygulamanız gerekir. Neler uygulamanız gerektiğini detaylı bir biçimde ele aldık. Eğer dayanılmaz bir ağrı yaşıyorsanız anlattığımız yöntemleri tek tek değil se bir bütün olarak uygulamanızda fayda var. Çünkü ağrı ne kadar şiddetli ise çözümü de biraz o kadar uzun sürecektir. Eğer siz bir tedavi üzerinden giderseniz ağrıyı dindirmeniz daha uzun sürebilir. Bu nedenle vermiş olduğumuz yöntemleri bir kombinasyon şeklinde uygulamalısınız. Başkasına iyi gelmeyen bir yöntem size çok iyi gelebilir. Bu sebeple de başkasının ağrısını dindirmeyen bir yöntemi de denemenizde fayda var.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere kendinize iyi bakın…

] }

1 thought on “Adetten Sonra Adet Olacakmış Gibi Ağrı Yaşamanın Sebepleri”

  1. Arkadaşlar ben Ekim ayında stres yaşayıp adet falan olamadım aralıga kadar tarlusalla oldum sonra Aralık da doktora gittim ultrason ile kontrol etti bişey yok benden hormon tahlilleri istedi adetli günümde gelmemi söyledi bende gidemedim bu ay kendim adet oldum ama bu başta leke oldu sonra fazlalaştı ama simsiyah çok koyu renkte ve yapışkan akışkan değil öyle bi şey geldi bende adet mi emin olamadım günde 2 ped dolduruyodu başta 1 di sonra iki oldu sonra daha kırmızıları canlı koyu kırmızı gelmeye başladı 6 gün böyle kanama oldu hamilelik olabilir mi hiç bir birleşme yaşamadım sadece kıyafetle sürtünme bide dokunma ama başka bişey olmadı sizce neden böyle oldu Suan kasıklarım agrıyo şiddetli şekilde ayakta yürürken bile sancım var acı yaşıyorum göğüslerimde ağır hala var neden bu kaşık agrısını yasıyorum suan çok sancılı ve batıyo sırtımı yaslarlarmış bile içim acıyo

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir