Ana Sayfa » Anne ve Çocuk » 2 Yaş Sendromu Ne Yapılmalı 👶 2 Yaş Sendromu Nedir?

2 Yaş Sendromu Ne Yapılmalı 👶 2 Yaş Sendromu Nedir?

2 Yaş Sendromu Ne Yapılmalı, 2 yaş sendromu pek çok ebeveynin dertli olduğu konuların başında gelir. Eğer bir de ilk anne baba oluşunuz ise yaşanan bu sendrom sizi çok fazla yıpratabilir. Bu yıpranmanın en büyük sebebi de deneyimsizlikten kaynaklanıyor hiç şüphesiz. Sizin de 2 yaş sendromu yaşayan bir çocuğunuz var ise ve ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız bu yazı sizler için çok faydalı olacaktır. Kağıt ve kaleminiz hazır ise 2 yaş sendromu yaşayan çocuğunuza nasıl davranmanız gerektiğine, bu davranışların püf noktalarına geçebiliriz.

2 Yaş Sendromu Ne Yapılmalı 👶 2 Yaş Sendromu Nedir? Anne ve Çocuk Haberler

2 Yaş Sendromu Nedir? 2 Yaş Sendromu Ne Yapılmalı

2 yaş sendromu ne yapmalı hakkında etrafta çok fazla bilgi dolanıyor. Hal böyle olunca da doğruluk süzgecinden geçirilip net bir bilgi haline getirmek oldukça zor oluyor. Hatta öyle ki daha anne adayı gebe kalmasıyla beraber karşısında 2 yaş sendromunu anlatan ebeveynlerin olduğunu görüyor. Peki bu kadar dillere destan bir sendrom olmasının nedeni ne? Ebeveynler arasında neden bu kadar önemli?

2 Yaş Sendromu Çocuğun Özerkleşmesidir!

2 yaş sendromu gerçekten de zorlu bir süreç olabiliyor. Özellikle ebeveynlerin bu konuda bilgisinin az olması ve deneyiminin olmaması bu zor olan süreci daha da zor bir hale getiriyor. Eğer siz de anne baba olarak ilk çocuk deneyimi yaşıyorsanız ve bu sendrom hakkında donanımlı bilgiye sahip değilseniz hiç endişelenmeyin. Bu yazımızı sindirerek okuduğunuz vakit, yeteri kadar bilgi ile önemli bir donanıma sahip olacaksınız.

Öncelikle çocukların yaşadığı bu dönem oldukça normal bir dönemdir. Sizin de çocuğunuz bu dönemden geçiyorsa ilk olarak bunun çok normal bir dönem olduğunu, çocuğun gelişim evreleri açısından yerinde bir durum olduğunu aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor. Aslında çocuklarda yaşanan 2 yaş sendromu, özerkleşme açısından çok önemlidir. Çocuk bu dönemde kendinin var olduğunu anlar.

2 Yaş Sendromu Çocuğun Kendini Fark Etme Aşamasıdır.

2 yaş sendromunda ilk olarak karşımıza çıkan şey, çocuğun kendini fark etme aşaması olduğudur. Ne demek istiyoruz çocuğun kendini fark etme aşaması derken? Yani çocuğun anne ile bir yaşadığı dönemden ayrıştığı bir döneme geçiş yapmasıdır. İnsan yavrusu bakıma muhtaç olarak dünyaya gelir. Ve belli bir döneme kadar kendilerini tek başlarına idare edemezler. Gereken tüm bakımı anne baba tarafından karşılanır. Bakım veren kim ise 2 yaşa kadar o besin ihtiyacını karşılar, giydiği kıyafetleri o seçer. Kısaca tüm kararları anne babası tarafından verilir. Peki 2 yaşa gelindiğinde ne oluyor da inat, öfke krizleri çocuklarda başlıyor.

2 yaşına kadar her kararı anne babası tarafından karar verilen çocuk, artık kendini bir birey olarak fark etmeye başlar. 2 yıl boyunca anne babası tarafından ihtiyaçlarına karar verilen çocuk, artık tüm kararlarını kendisinin vermesini ister. Eğer kararlarına saygı duyulmaz ise de öfke nöbetleri ile karşılaşmanız çok olasıdır.

2 Yaş Sendromu Normal Midir? 2 Yaş Sendromu Ne Yapılmalı

Çocuğu 2 yaş sendromu yaşayan ebeveynlerin hepsinin aklında ortak bir soru oluyor. Acaba yaşadığım bu süreç normal mi? Eğer siz de bu şekilde düşünüyorsunuz emin olun ki bir sürü aile ile aynı kaderi paylaşıyorsunuz demektir. Elbette yaşadığınız bu dönem hiç kolay değil. Ancak bir sonu olan süreçten bahsediyoruz. Kalıcı bir durum olmadığını, çocuğunuzun gelişimi için çok gerekli ve de önem arz eden bir dönem olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız bu süreçte.

2 yaş sendromu ne yapmalı, çocuklarda 1 buçuk yaş ile 2 buçuk yaş arasında görülür. Adı 2 yaş sendromu ancak mutlaka 2 yaşa girildiği gün etkileri gözlenmeye başlanmaz. Unutmayın ki her çocuk biriciktir. Bu nedenle de kimisi 1 buçuk yaşında 2 yaş sendromuna girerken kimi çocuk da 2 yaşın sonlarına doğru girer. Yani eğer çocuğunuz erken veya geç giriyorsa bu 2 yaş sendromuna, endişeye kapılmamanızı öneririz.

2 Yaş Sendromu Çocuklarda İnat, Öfke Krizlerine Sebep Olur mu?

2 yaş sendromu belirtileri hakkında konuşurken ilk olarak bahsetmemiz gereken şey hiç şüphesiz öfke ve inat tutulmalarıdır. Peki neden oluyor bu krizler? Çocuğum gayet sakin bir dönemde iken birden bire tutturan inadım inat birine dönüştü bu durum normal mi? Pek çok ailenin kafasında bu sorular dolaşıp durur. Etrafta da 2 yaş sendromunu anlatan gerekli gereksiz bir hayli bilgi dolaşır durur ki, ailelerin kafası karışır hangisi doğru hangisi değil diye.

İlk olarak bahsetmemiz gereken nokta, 2 yaş sendromunun bir özelliğinin de inat ve öfke davranışlarıdır. Çocuğunuz gayet normal seyir içinde ilerliyor olabilir. Davranışları tam sizin kabul gördüğünüz şekilde olabilir. Aniden tüm bu davranışları aşırı şekilde karşı biçimde değişmiş olabilir. Eğer siz de bu gibi buna benzer bir durum karşısında kaldıysanız sakinliğinizi korumanız gerekir ilk etapta. Nasıl ki çocukların bebeklik dönemi, ağlama dönemleri kolay ve normal ise bu 2 yaş sendromu belirtileri de doğru ve normaldir.

Çocuğunuz 2 yaşında ise ve kendilerini öfke ve inat ile ifade ediyorsa paniğe kapılmadan sakinliğinizi korumanızı öneririz. Unutmayın ki ilk olarak oksijen tüpünü kendinize tutacaksınız ki çocuğunuza karşı sağlam ve sakin kalabilin. Bu açıdan zaten bir tarafın gergin olduğu bir dönem. Bir de siz panik olursanız işler iyice sarpa sarabilir.

2 Yaş Sendromu Çocuğunuzun Normal Bir Gelişim Yolunda Olduğunun Habercisidir

Çocuğunuz biricik yavrunuz dünyaya gözlerini açtığından itibaren bir gelişim yolu içinde ilerler. İlk doğduğu zamanlar gözlerini zor açarken zaman ilerledikçe gülmeye değişik sesler çıkarmaya başlar. Çocuğunuzun ortaya çıkardığı gülme, ağlama davranışı ne kadar normal ise ortaya çıkardığı 2 yaş sendromu da gayet normaldir. Hatta bu dönemi yaşadığınız için mutlu bile olmalısınız. Çünkü yaşanan bu dönem bebeklik dönemi kadar normal bir durumdur.

2 Yaş Çocuğu Oyun Çağındadır!

2 yaş sendromu hakkında detaylıca bilgi verip gayet normal bir süreç olduğundan bahsettik. Şimdi gelelim bu dönemi en yumuşak şekilde nasıl geçirebileceğinize. Çocuğunuzdan da bildiğiniz ve gözlemlediğiniz üzere 2 yaş çocuğu oyun çağındadır. Çocukların oyun döneminde olmasını avantaja çevirmeniz gerekiyor. Unutmayın ki oyun her şeyin ilacıdır. Olumsuz her durumu olumlu yere doğru oyun ile çevirebilirsiniz. Nasıl mı?

Yemek Yerken Sorun Çıkartan Çocuğunuz Var İse Oyun Yolu ile Bunu Ona Anlatabilirsiniz

Oyunun her şeyin ilacı olduğunu ve 2 yaş çocuğunun dünyasının tamamen oyundan ibaret olduğu artık bilinen bir gerçektir. Bu özelliğini olumlu bir şeye çevirip kendi yararınıza kullanabilirsiniz. Gelin örnekler üzerinden nasıl olumlu yere çekmeniz gerekir sorusunun cevabını bulmaya çalışalım.

2 Yaş Sendromu Ne Yapılmalı, düşünelim ki çocuğunuz yemek yerken aşırı bir şekilde vurma, itme davranışı sergiliyor. İstediği yemek olmadığı zaman yememe ya da vurma ile kendini ifade etme davranış kalıbını öğrenmiş olabilir. Burada yapmanız gereken ilk şey aşırı bir tepki vermeden ona karşı sakin kalmanızdır. Daha sonra bir oyun kurarak bu davranışın yanlış olduğunu iki oyuncak ile anlatmanız gerekir. Ancak burada sadece bunu yapmakla kalmamalısınız. Çocuğa bu davranışı öğretmemeniz gerekir nasıl mı?

Diyelim ki iki yaş çocuğunuz var ve ağlayarak her istediğini yaptırmaya alışmış. Olur olmadık her yer, her zaman, her şeye ağlayarak tepki veriyor. Siz de aman ağlamayın diyerek bunu kabul ediyor ve bu davranış son bulsun diye istediği her şeyi yapmaya başladınız.

2 Yaş Sendromunda Ağlama Davranışını Pekiştirmemeniz Çok Önemli

2 yaş sendromu nedir diye konuşurken çocuk için bir geçiş dönemi olarak bir süre bunu yaşamanız gerektiğinden bahsettik. Başta siz sakin olmak üzere işe başlamalısınız. Biliyoruz zor bir dönem ancak bir şekilde bu dönemin geçmesi gerekiyor. Bu dönemde normal olarak çocuklar istedikleri her şeyi ya da istemedikleri her şeyi yaptırmak için ağlama davranışı geliştirirler. Bu dönemde önemli olan sizin, çocuğun bu davranışını pekiştirmemeniz gerekir. Pekiştirmek derken neyden bahsediyoruz?

Bu sorunun cevabını gelin isterseniz somut örnek üzerinde anlatalım. Çocuklar zaten zor olan bu dönemde bir şekilde, sadece istediği şeyleri yerine getirmek için ağlama davranışı geliştirir. Anlaşıldığı üzere bu oldukça olumsuz durumdur ve de dönemdir. Sizin burada yegane göreviniz yer zaman mekan fark etmeksizin bu davranışın pekişmesine katkı sağlamamanızdır. Diyelim ki avmye gittiniz. Çocuklar bu yerlerde ilk olarak oyuncakçıya koşar. Ancak beğendiği oyuncak çocuğa uygun değil ve almak istemiyorsunuz. İşte tam da bu durumda ağlamasın diye istediğini yerine getirirseniz bu davranış pekişmiş olur. 2 yaş dönemi geçse bile ileride yer yer bu ağlamalar ile karşılaşırsınız aksi taktirde.

2 Yaş Sendromu Nedir? 2 Yaş Sendromu Ne Yapılmalı, Çocuğu 2 yaş Sendromu Yaşayan Ailelere Tavsiyeler

2 yaş sendromu nedir, 2 yaş sendromu belirtileri nelerdir anlatmaya çalıştığımız bu yazımızda çocuklar hakkında siz ailelere ayrı bir başlık açmak istedik. Önce kendi sağlığınız için sakin kalmanız bizden size en büyük tavsiyedir. Ayrı bir şekilde hareket ederseniz çocuğun zor olan bu dönemini daha da zor hale getirebilirsiniz. Önce kendi sakinliğinizi koruyup çocuğunuza yardımcı olmaya çalışmalısınız. Ve aklınızdan çıkarmamanız gereken yegane şey bu dönemin geçici olduğudur. Dünya üzerinde 2 yaş sendromunu yaşayan milyonlarca çocuk var ve hepsi geçiyor. Yaşanan bu atma, vurma davranışlarının son bulması için sadece biraz sabırlı davranmanız gerekiyor. Çocuğa sakin davranarak bu dönemin daha yumuşak geçmesini sağlayabilirsiniz. Bu davranışların kalıcı olmaması için pekiştirme konusunda dikkatli davranmanızı öneririz. Biliyoruz zor bir süreç ancak her zor şeyin olduğu gibi bunun da sonu var. Önce sakin kalarak çocuğunuzu anlamaya çalışın. Bunun için kendinizi onun yerine koyabilirsiniz. Böylece dünyaya onun gözünden bakabilirsiniz. Bu bakış size daha fazla sabır getirecektir. Emin olabilirsiniz.

2 yaş sendromu nedir, yapılması gerekenler nelerdir adlı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Umarız ki sizler için faydalı bir içerik olmuştur. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere…

Sık Sorulanlar

2 yaş sendromu ne yapmalı hakkında etrafta çok fazla bilgi dolanıyor. Hal böyle olunca da doğruluk süzgecinden geçirilip net bir bilgi haline getirmek oldukça zor oluyor.

Çocuğu 2 yaş sendromu yaşayan ebeveynlerin hepsinin aklında ortak bir soru oluyor. Acaba yaşadığım bu süreç normal mi? Eğer siz de bu şekilde düşünüyorsunuz emin olun ki bir sürü aile ile aynı kaderi paylaşıyorsunuz demektir. Elbette yaşadığınız bu dönem hiç kolay değil. Ancak bir sonu olan süreçten bahsediyoruz. Kalıcı bir durum olmadığını, çocuğunuzun gelişimi için çok gerekli ve de önem arz eden bir dönem olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız bu süreçte.

2 yaş sendromu belirtileri hakkında konuşurken ilk olarak bahsetmemiz gereken şey hiç şüphesiz öfke ve inat tutulmalarıdır.

2 yaş sendromu nedir, 2 yaş sendromu belirtileri nelerdir anlatmaya çalıştığımız bu yazımızda çocuklar hakkında siz ailelere ayrı bir başlık açmak istedik. Önce kendi sağlığınız için sakin kalmanız bizden size en büyük tavsiyedir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir